79-41-K/41 GYMNÁZIUM   logo oboru gymnázium

Studenti získají dle mezinárodní klasifikace vzdělání na úrovni ISCED 344, EQF 4.

ŠVP pokrývá učivo vymezené v RVP příslušného oboru. Širší rozsah učiva nad rámec vymezený v RVP si stanoví škola sama ve svém školním vzdělávacím programu vzhledem ke své profilaci. ŠVP je závazný pro všechny studenty. Plná verze ŠVP je k dispozici k nahlédnutí na sekretariátu školy.

Název ŠVP: GYMNÁZIUM

Základní informace

Studium je určeno pro uchazeče z devátých tříd základní školy nebo studenty odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, chlapce i dívky.

Studenti získají všeobecné gymnaziální vzdělání s důrazem na mezipředmětové vztahy a pochopení souvislostí. Ve 3. a 4. ročníku si vybírají z široké nabídky všeobecně vzdělávacích předmětů podle jejich zájmu. Tato strategie je promítnuta do učebního plánu oboru a do profilu absolventa. Cílem vzdělávání je vybavit absolventa všeobecnými a odbornými kompetencemi, které ho připraví ke studiu tuzemských či zahraničních vysokých škol všech zaměření, stanou se základem pro jeho profesní i občanský život a povedou ho k vědomí nutnosti celoživotního vzdělávání.

Na konci druhého ročníku si studenti volí dva maturitní předměty z nabídky všeobecně vzdělávacích a odborných seminářů:

Maturitní všeobecně vzdělávací semináře (MVS)

Maturitní odborné semináře (MOS)

Ve 3. a 4. ročníku si z široké nabídky seminářů volí vždy tři předměty:

Anglická studia

Astrophysics

Dějiny výtvarného umění

Global Dialogues

Hudební dílna

Kulturní souvislosti

Matematický seminář

Politická geografie

Přírodovědný seminář – příprava na VŠ

Současné umění

Současnost v literatuře, dramatu a filmu

Talentovky od A do Z

Vyšší matematika ve fyzice

Život pod mikroskopem

Aplikovaná kybernetika

Design a tvorba smart circuits

Digitální marketing

Digitální tvorba

Inteligentní budovy

IoT – internet věcí

Logické programování

Mikrokontroléry

Počítačové sítě

Správa operačních systémů

Technologie nízkonapěťových systémů

Základy cloudu

Základy robotiky

Zpracování dat (úvod do Big Data)

Nabídka maturitních a ostatních seminářů se může měnit v souvislosti se zájmem studentů a s provozními podmínkami školy.

Učební plán

  1.ročník 2.ročník 3.ročník 4.ročník Celkem
Předměty celkem 35 35 33 29 132
Předměty – povinný základ          
Český jazyk a literatura 3/1 3/1 3/1 3/1 12/4
Anglický jazyk 3/3 3/3 3/3 3/3 12/12
Francouzský jazyk / Německý jazyk 3/3 3/3 3/3 3/3 12/12
Základy společenských věd - 2 2 - 4
Ekonomika a podnikání - - 2 - 2
Finanční gramotnost - - - 2 2
Právo - - 2 - 2
Dějepis 2 2 - - 4
Tělesná výchova 2/2 2/2 2/2 2/2 8/8
Matematika 4/1 4/1 4/1 4/1 16/4
Fyzika 2 2 - - 4
Biologie 2 2 - - 4
Chemie 2 2 - - 4
Zeměpis 2 2 - - 4
Přírodovědná praktika 2/2 2/2 - - 4/4
Hudební výchova/Výtvarná výchova* 2/2 2/2 - - 4/4
Informatika a ICT 2/2 2/2 - - 4/4
Základy techniky 2/2 2/2 - - 4/4
Prezentační dovednosti 2/2 - 2/2 - 4/4
Maturitní projekt - - - 2/2 2/2
Volitelné předměty          
Maturitní všeobecně vzdělávací seminář** - - 2/2 2/2 4/4
Maturitní odborný seminář*** - - 2/2 2/2 4/4
Volitelné semináře – 3. ročník - - 2/2 - 2/2
- - 2/2 - 2/2
- - 2/2 - 2/2
Volitelné semináře – 4. ročník - - - 2/2 2/2
- - - 2/2 2/2
- - - 2/2 2/2

Vysvětlivky: 

2/2 znamená 2 hodiny za týden, z toho 2 hodiny dělené

Hudební/Výtvarná výchova
* Pro 1. a 2. ročník si student povinně zvolí jeden z umělecky zaměřených předmětů.

Maturitní semináře
Student si povinně zvolí dva maturitní semináře z nabídky předmětů všeobecně vzdělávacích a odborných seminářů.

** Maturitní všeobecně vzdělávací semináře (MVS) jsou vždy dvouleté, student si z této skupiny seminářů povinně zvolí alespoň jeden (maximálně dva).

*** Maturitní odborné semináře (MOS) jsou vždy dvouleté, student si z této skupiny seminářů může zvolit jeden.

Varianty volby maturitních seminářů:

  • varianta A: 1 seminář z nabídky MVS a 1 seminář z nabídky MOS,
  • varianta B: 2 semináře z nabídky MVS.

Základní informace ke seminářům

Maturitní všeobecně vzdělávací semináře (MVS)

Historický a společenskovědní seminář

Historický a společenskovědní seminář je určen pro ty studenty gymnázia, kteří se chtějí připravit na maturitní zkoušku z předmětů humanitního zaměření a zároveň plánují vysokoškolské studium obdobných oborů. Seminář bude prohlubovat problematiku obecných i českých dějin v celkové šíři, zároveň bude kladen důraz na nejnovější dějiny a na politologický rozbor 21. století v českém kontextu. Seminář bude také prohlubovat znalosti získané v předmětu Základy společenských věd. Součástí semináře budou také besedy s osobnostmi významnými ve svém oboru a s vysokoškolskými učiteli. Účastníci semináře získají kvalitní přípravu k maturitní zkoušce a následnému přijímacímu řízení na vysoké školy. 

Seminář z biologie

Seminář z biologie je zaměřený na prohloubení a rozšíření znalostí v různých oblastech biologie a na komplexní přípravu k maturitní zkoušce. Žáci budou rozvíjet své teoretické i praktické dovednosti v oblastech mikrobiologie, fyziologie, genetiky a dalších biologických disciplín. Seminář nabízí systematické opakování a rozšíření učiva probraného v předchozím studiu a zároveň poskytuje prostor k podrobnějšímu zkoumání vybraných témat biologie. Součástí semináře budou laboratorní práce, analýza odborných textů, řešení praktických úloh a diskuse nad aktuálními vědeckými problémy. Žáci budou mít také příležitost pracovat s různými zdroji, včetně online databází a vědeckých článků, a rozvíjet své schopnosti kritického myšlení a prezentace vlastních závěrů.

Seminář z chemie

Seminář z chemie je zaměřený na prohloubení a rozšíření znalostí v předmětu chemie a na komplexní přípravu k maturitní zkoušce. Seminář umožňuje žákům osvojit si hlubší teoretické základy v oblastech obecné, anorganické, organické chemie a biochemie. Seminář z chemie nabízí systematické opakování a rozšíření učiva probraného v předchozím studiu a zároveň poskytuje prostor k řešení komplexních úloh, analýze vědeckých textů a diskuzi nad dopadem chemie na každodenní život a životní prostředí. Součástí semináře bude i praktická výuka v podobě laboratorních prací, která žákům umožní porozumět principům složitých chemických procesů.

Seminář z fyziky

Seminář z fyziky je primárně určen pro studenty, kteří mají zájem pokračovat ve studiu fyziky či příbuzného oboru na vysoké škole, případně se chtějí připravit na přijímací zkoušky z fyziky. Seminář opakuje a prohlubuje učivo probrané v povinném kurzu fyziky z prvních dvou ročníků a poskytuje přehledné utřídění znalostí a dovedností. Absolvent semináře zná fyzikální poznatky a jejich souvislosti, umí je aplikovat na řešení komplexních problémů a dokáže analyzovat a vysvětlit fyzikální z celého spektra fyziky jako vědy.

Zeměpisný seminář

Seminář je zaměřen na prohloubení geografických znalostí a přípravu na přijímací zkoušky na vysoké školy geografického zaměření. Studenti se naučí pracovat s širokou škálou geografických informačních technologií a získají praktické zkušenosti s tvorbou map a analýzou prostorových dat. Seminář se věnuje také globálním výzvám, jako je změna klimatu, urbanizace nebo migrace. Nedílnou součástí jsou regionální studie světa, v rámci kterých studenti detailněji poznávají geografické a socioekonomické rozdíly vybraných oblastí. Součástí semináře je samostatná projektová práce od sběru a analýzy dat až po závěrečnou prezentaci.

Maturitní odborné semináře (MOS)

Informační technologie

Seminář je určen pro všechny studenty, kteří mají zájem o získání základních znalostí v oblasti informačních technologií. Obsahem semináře je seznámení s počítačovým hardwarem a softwarem včetně metodiky pro řešení problémů. Konkrétně se seminář věnuje počítačovému hardwaru, mobilním zařízením, operačním systémům, virtualizaci a cloud computingu. Dále jsou zde zařazena témata z oblasti počítačových sítí, počítačové bezpečnosti a témata zaměřená na komunikaci se zákazníkem. Po absolvování semináře mají studenti možnost složit zkoušku a získat certifikát o absolvování kurzu Cisco IT Essentials.

IoT – internet věcí

Seminář na téma internet věcí (IoT) se zaměřuje na využití technologií mikrokontrolérů a minipočítačů pro vytváření chytrých zařízení, umožňující jejich vzájemnou komunikaci a komfortní komunikaci s uživatelem. Studenti prozkoumají praktické aplikace IoT v oblastech jako je automatizace domácnosti, monitorování prostředí nebo průmyslová automatizace. Cílem semináře je inspirovat k využití těchto platforem pro vlastní projekty.

Kybernetická bezpečnost

Studenti se v tomto semináři seznámí se základy kybernetické bezpečnosti. V předmětu si student osvojí základní pojmy z oblasti operačních systémů, počítačových sítí a kybernetické bezpečnosti, jako je například zranitelnost, exploit, malware, princip zero trust, threat intelligence apod. Předmětem studia budou i techniky používané pro monitorování kyberbezpečnostních hrozeb, detekci útoků na počítačové sítě, webové aplikace, koncové uzly či útoky v podobě sociálního inženýrství. Pozornost bude věnována i detekci zdrojů kyberútoků, analýze důkazů, důležitosti monitorování provozu, logování a generování reportů. Po absolvování semináře mají studenti možnost složit zkoušku a získat certifikát o absolvování kurzu Cisco CyberOps.

Multiplatformní programování

V průběhu dvouletého maturitního semináře se studenti naučí řešit složité problémy pomocí počítače, vytvářet simulace, zpracovávat data a vytvářet moderní uživatelsky přívětivé aplikace, od zpracování, ukládání a poskytování dat až po prezentaci dat uživateli. Budou vedeni k řešení problémů a jejich zpracování pomocí programovacích jazyků, dále ke schopnosti vyhledávání informací na internetu a k jejich následnému využití. Dokáží rozložit větší nebo složitější problém na malé části a pomocí abstrakce dosáhnout funkční aplikace řešením jednoduchých součástí úloh, které lze snadno testovat a zajistit tak funkčnost. Prakticky dokáží upravit nalezené informace pro své potřeby, budou pracovat s dokumentací. Dále rozvinou abstraktní myšlení, schopnosti algoritmizace, logického uvažování, hledání tvůrčího řešení a jeho obhájení.

Programování webových aplikací

V průběhu semináře se výuka zaměřuje na základní i pokročilé techniky vývoje webových aplikací. Při jejich tvorbě žáci dbají nejen na grafickou stránku, ale jsou také vedeni k porozumění základních principů fungování webu. Dále žáci budou efektivně využívat informační zdroje na internetu, posuzovat jejich kvalitu a prakticky je využívat při tvorbě vlastních aplikací. Při tvorbě dynamických webových stránek budou využívat moderní vývojová prostředí a přístupy k programování. V rámci semináře se naučí propojit webové stránky s databázemi, efektivně propojovat jednotlivé komponenty webových aplikací a využívat webové služby. Při tvorbě webových aplikací kladou důraz na zabezpečení a efektivitu. Frontend frameworky: Práce s frameworky jako React, Angular nebo Vue.js pro efektivní vývoj uživatelského rozhraní. Backend technologie: Použití serverových jazyků jako Node.js, Python (Django, Flask) nebo PHP pro tvorbu serverové logiky a databázových operací. Databáze: Základy práce s databázemi jako MySQL, PostgreSQL nebo MongoDB. API a RESTful služby: Vytváření a integrace API pro komunikaci mezi frontendem a backendem. Bezpečnost a optimalizace: Zajištění bezpečnosti aplikací a optimalizace výkonu.

Robotika

Seminář se zaměřuje na základní úlohy průmyslové i zábavné robotiky. Studenti se seznámí s konstrukcí robotů typu manipulátor, autonomní vozítko nebo dron. S využitím stavebnice sestaví robota, kterého následně oživí pomocí senzorů, pohonů a řídicí jednotky. Poznají základní úlohy řízení při řešení různých úloh s hobby robotem, například hledání cesty v bludišti, manipulace s předměty, nebo sumo. Vyzkouší si také průmyslového robota a způsoby jeho programování.

Volitelné semináře pro 3. a 4. ročník

Anglická studia

Anglická studia se zaměřují na rozvoj a posílení jazykových dovedností žáků. Kromě jazykových dovedností se studenti seznamují s anglickou literaturou, kulturou a historií, což přispívá k jejich celkovému porozumění a schopnosti kritického myšlení. Předmět také podporuje rozvoj interkulturních kompetencí a připravuje studenty na další studium na vysoké škole nebo profesní kariéru, kde je angličtina nezbytná.

Astrophysics

How old is our observable universe and how do we know? How big is the largest known star and what does it look like? What happens when you fall inside a black hole? Explore the universe, learn about orbital mechanics, peek into the internal workings of stars and unveil the earliest moments of our cosmos. The seminar expands upon the basic course of physics, delving deeper into the modern understanding of structure of the universe. The seminar is taught fully in English. The graduates will boast a deeper understanding of the laws of physics and their application on real world phenomena, but also grow their confidence in the English language and its use in a non-artificial environment.

Dějiny výtvarného umění

Seznámení s dějinami výtvarného umění od novověku po současnost s přesahem do dalších druhů umění (literatura a hudba). Budeme se věnovat obecné charakteristice uměleckých směrů v oblasti malířství, sochařství a architektury. Umění 20. a 21. století bude reprezentováno i novými uměleckými formami (performance, happening, bodyart, landart, videoart, instalace).

Global Dialogues

Předmět je určen studentům, kteří mají zájem o diskusi aktuálních témat v angličtině a zvažují studium společenskovědních či humanitních oborů. Seminář slouží také jako příprava na modelové konference typu MUN (Model Spojených národů) nebo EYP (Evropský parlament mládeže).

Hudební dílna

Předmět slouží k rozvoji hudebních dovedností a kreativity. Nedílnou součástí je sborový zpěv a další hudební aktivity, při kterých se studenti věnují společné vokální i instrumentální tvorbě. Předmět podporuje týmovou spolupráci, kreativitu a sebevyjádření.

Kulturní souvislosti

Seminář bude zaměřen na dramatickou výchovu a divadlo. Studenti si v hodinách rozšíří výuku dramat – v rámci teorie, ale také i v rámci praxe, což bude zahrnovat především navštěvování divadelních inscenací a jejich následný rozbor, studenti budou také pracovat i s divadelními záznamy. Primárním cílem je vysvětlení současného pojetí dramatiky a jejích prvků v dramatu a komparace historických a současných trendů v oblasti divadla. Součástí semináře je také spolupráce s organizací ND+. Tato organizuje semináře a workshopy nejen o svých inscenacích. Seminář bude rozvíjet nejen učení o dramatu, ale i dramatickou výchovu. Zde půjde o vytvoření výchovně-vzdělávací platformy pro přijímací řízení na DAMU/JAMU v oborech jako je dramaturgie, divadelní teorie, výchovná dramatika…

Matematický seminář

Seminář je určen všem, kteří chtějí rozvíjet své matematické znalosti a dovednosti a chtějí se co nejlépe připravit k přijímacím zkouškám a ke studiu na vysoké škole technického a přírodovědného zaměření. Obsah kurzu: funkce – rozšiřující učivo, diferenciální počet, integrální počet.

Politická geografie

Seminář seznámí studenty s problematikou politické geografie v obecně-historickém kontextu pro lepší porozumění současné politické geografii včetně komparace mezi současností a minulostí, predikace dalšího vývoje v této problematice, prohloubení znalostí o současných konfliktech. Na semináři získají prostor témata – např. hranice států a jejich historické změny, suverenita a role států v minulosti a současnosti, problematika globalizace a její dopad na současné pojetí státu, rozbor problematiky současných snah o nezávislost, geografické determinanty vývoje států (lokace, přírodní zdroje,…) a socioekonomické determinanty (náboženství, kultura,…).

Přírodovědný seminář – příprava na VŠ

Přírodovědný seminář je jednoletý volitelný předmět zaměřený na prohloubení znalostí studentů v biologii a chemii a na přípravu studentů na přijímací řízení na vysoké školy přírodovědného zaměření. Cílem semináře je poskytnout komplexní přípravu na přijímací zkoušky prostřednictvím vysvětlování náročnějších témat v klíčových oblastech biologie a chemie, řešení zkouškových testů a rozboru modelových otázek z přijímacích zkoušek. Seminář studentům nabídne praktické tipy a strategie k efektivnímu zvládnutí zkoušek a usnadní jim přechod na vysokoškolskou úroveň studia.

Současné umění

Seminář je určený pro všechny, kteří chtějí porozumět aktuálním trendům a směrům v umělecké scéně. Seznámíte se s tvorbou významných umělců, kteří dnes mění podobu vizuální kultury – od konceptuálních děl a performance až po umění využívající nové technologie. Diskutujte o vlivu současného umění na společnost a jeho propojení s aktuálními tématy. Prakticky si vyzkoušejte širokou řadu výtvarných technik a experimentů v souvislosti se současným výtvarným uměním.

Současnost v literatuře, dramatu a filmu

V semináři se budeme věnovat dění v současném umění a formou prezentací, čtenářských dílen a diskusí sledovat, jak díla odrážejí problémy současného světa. Součástí může být například návštěva divadla, zhlédnutí filmu, poslech audioverzí literárních děl, podcastů a rozhovorů se spisovateli.

Talentovky od A do Z

Předmět je určen studentům, kteří se chtějí připravit na přijímací zkoušky na školy s uměleckým zaměřením (hudba, divadlo, film apod.). Cílem semináře je poskytnout komplexní podporu a efektivní strategie pro úspěch v talentových zkouškách nebo přijímacích testech.

Vyšší matematika ve fyzice

Jak se derivuje vektor? Jak vypočítat atmosférický tlak pomocí diferenciální rovnice? Kde se ve skutečném světě můžeme setkat s nekonečnem? V semináři se naučíme derivovat, integrovat a řešit jednoduché diferenciální rovnice a souběžně tyto operace aplikujeme na reálné problémy ve fyzice. Absolventi kurzu budou mít solidní porozumění aparátu diferenciální matematiky, a to nejen v jeho abstraktní formě, ale i v praktickém uplatnění, a budou tak připraveni lépe zvládnout první ročník technických vysokých škol.

Život pod mikroskopem

Seminář je zaměřen na detailní studium anatomie rostlin a živočichů a praktické i teoretické znalosti o přizpůsobení různých organismů prostředí. Během každé hodiny budou studenti moci pracovat s mikroskopem, který jim umožní prozkoumat jemné struktury rostlinných částí a živočišných tkání. Součástí výuky je i pitvání vzorků, což studentům poskytne možnost nahlédnout do vnitřního uspořádání a pochopit funkce jednotlivých orgánů. Práce probíhá individuálně i ve skupinách a propojuje školní teorii s reálnými dovednostmi, které jsou nezbytné pro porozumění živé přírodě zblízka. Tento seminář nabízí unikátní možnost stát se na chvíli skutečným badatelem!

Aplikovaná kybernetika

Seminář se zaměřuje na metody a prostředky automatického řízení systémů s důrazem na jejich praktickou aplikaci. Studenti se seznámí s principem a použitím snímačů různých veličin, elektrických a tekutinových pohonů, regulátorů a dalších řídicích jednotek. Nahlédnou také do oblasti průmyslové komunikace a seznámí se s možnostmi vizualizace řízeného procesu.

Design a tvorba smart circuits

Dvouletý seminář je zaměřený na výuku základních i pokročilých principů návrhu a tvorby elektronických obvodů, které jsou schopné inteligentního fungování. Studenti získají znalosti a dovednosti v navrhování a realizaci plošných spojů, zhotovení a programování elektronických obvodů, měření a diagnostikování zkonstruovaných obvodů. Absolventi získají potřebný technický základ pro navazující terciární vzdělávání v elektrotechnických oborech.

Digitální marketing

Seminář je zaměřen na znalost základních pojmů, principů a možností tohoto digitálního odvětví. Student bude chápat principy digitálního marketingu, jeho výhody i omezení, znát možnosti prezentace na internetu, umět využívat sociální média pro jednoduchou propagaci a získávání obchodních kontaktů, měl by mít povědomí o využití analytických nástrojů pro měření a sledování úspěšnosti a dopadu marketingových kampaní. 

Digitální tvorba

Tento seminář vás zavede studenty do světa digitální tvorby, kde budou mít možnost naučit se pracovat s moderními nástroji pro grafiku na multimediálních projektech. Získají praktické dovednosti v práci s počítačovými programy, jako je Adobe Photoshop, Illustrator nebo 3DS MAX, a naučí se vytvářet vlastní digitální díla – od návrhu loga až po složité scény. Seminář je zaměřen na kreativitu a inovace, ale také na aplikaci technických znalostí v reálných projektech. Pokud studenta baví kombinovat umění a technologie, je tento seminář ideální příležitostí pro rozvoj jeho digitálních dovedností!

Inteligentní budovy

Seminář je zaměřen na získání celkového přehledu o možnostech monitorování a řízení domácnosti s využitím standardních a běžně dostupných technologií. Studenti se seznámí se senzory pro monitorování stavu domácnosti z hlediska komfortu i bezpečnost, vyzkouší si automatizaci světel, topení, stínicí techniky a mnohých dalších akčních členů inteligentního domu. Naprogramují základní scénáře chování budovy a snadno tyto poznatky v budoucnu využijí i pro zvýšení komfortu vlastního bydlení.

IoT – internet věcí

Seminář na téma internet věcí (IoT) se zaměřuje na využití technologií mikrokontrolérů a minipočítačů pro vytváření chytrých zařízení, umožňující jejich vzájemnou komunikaci a komfortní komunikaci s uživatelem. Studenti prozkoumají praktické aplikace IoT v oblastech jako je automatizace domácnosti, monitorování prostředí nebo průmyslová automatizace. Cílem semináře je inspirovat k využití těchto platforem pro vlastní projekty.

Logické programování

Cílem ročního semináře je poskytnout základní znalosti v oblasti neprocedurálního programování a představit netradiční programovací jazyk Prolog mající úzkou vazbu na matematickou logiku. Logické programování se prakticky používá především v oblasti umělé inteligence, kde se vedle Prologu uplatňují i další podobné jazyky. V rámci semináře budou popsány a prakticky vyzkoušeny typické úlohy řešené v jazyku Prolog.

Mikrokontroléry

Seminář seznamuje studenty se základními technikami použití levných řídicích jednotek na bázi mikrokontroléru typu Arduino, ESP32 apod. Zájemci proniknou do základů elektroniky potřebné pro úspěšné připojení vstupů a výstupů jednočipového počítače. Seznámí se s technikami jeho programování a vyzkouší si mnoho aplikací při řešení různých praktických úloh od řízení světla či serva, přes meteostanici až po vzdálený monitoring a komunikaci s uživatelem.

Počítačové sítě

V rámci navazujících seminářů Počítačové sítě studenti postupně absolvují 3 kurzy programu CISCO networking Academy, které jsou zakončeny teoretickou a praktickou certifikační zkouškou. CNA ITN (Introduction to Networks) - Kurz je úvodem do základních konceptů a principů počítačových sítí. Studenti se seznámí s modely a architekturami sítí, naučí se, jak funguje směrování (routing), přepínání (switching) a komunikace mezi zařízeními v síti. Důraz je kladen na pochopení základních principů a na základní konfiguraci síťových zařízení. Kurz je prvním krokem k porozumění fungování moderních sítí a připravuje na pokročilejší témata. CNA SRWE (Switching, Routing, and Wireless Essentials) - Kurz se zaměřuje na pokročilejší aspekty síťových technologií. Studenti se naučí konfigurovat switche a routery v LAN sítích, vytvářet VLANy, nastavovat základní zabezpečení sítí. Tento kurz také poskytne základy bezdrátových sítí, včetně jejich konfigurace a správy. CNA ENSA (Enterprise Networking, Security, and Automation) - Kurz připravuje studenty na práci v podnikových sítích, zaměřuje se na dynamický routing a další pokročilé síťové technologie. Studenti se naučí navrhovat a spravovat rozlehlé sítě, implementovat bezpečnostní politiky a zavádět automatizaci pro zefektivnění správy síťové infrastruktury. Kurz rovněž zahrnuje moderní přístupy k optimalizaci výkonu sítě a zajištění její dostupnosti a bezpečnosti v komplexních prostředích.

Správa operačních systémů

Studenti se v tomto volitelném semináři seznámí se základy správy operačních systémů Windows – konkrétně klientské verze Windows a Windows Server v aktuální verzi. Dále se budou věnovat správě UNIX-like operačních systémů. V rámci semináře se studenti budou věnovat instalaci operačního systému, nastavení prostředí, práci s disky, správě souborového systému, zálohování dat a obnovení systému, konfiguraci uživatelských účtů a oprávnění, konfiguraci sítě a základních služeb jako jsou doménové služby, služby DNS, DHCP, NAT, VPN, FTP a webová služba.

Technologie nízkonapěťových systémů

Cílem ročního semináře je poskytnout studentům teoretické a praktické znalosti o technologiích a komponentách, které se používají v obvodech a systémech pracujících s nízkými napětími. Studenti získají především praktické dovednosti, ale také potřebné znalosti v oblasti domovních instalací nízkého napětí a aplikací ovládacích prvků pro řízení výkonu. Získanou manuální zručnost a praktickou znalost logického myšlení lze uplatnit v průběhu dalšího celoživotního vzdělávání.

Základy cloudu

Studenti se v tomto volitelném semináři seznámí se základními principy cloudu a cloudových technologií. Dále se seznámí s platformou Microsoft Azure a s hlavními cloudovými službami, které tato platforma nabízí. V rámci semináře se studenti naučí pracovat s nástroji Azure, jako je Azure Portal, Azure CLI či Azure PowerShell, které jim umožní navrhnout a nakonfigurovat jednoduchou infrastrukturu v Azure. Kromě toho se seznámí s nástroji pro správu a monitorování služeb Azure. Po absolvování semináře mají studenti možnost složit certifikační zkoušku AZ-900: Microsoft Azure Fundamentals.

Základy robotiky

Seminář se zaměřuje na základní úlohy průmyslové i zábavné robotiky. Studenti se seznámí s konstrukcí robotů typu manipulátor, autonomní vozítko nebo dron. S využitím stavebnice sestaví robota, kterého následně oživí pomocí senzorů, pohonů a řídicí jednotky. Poznají základní úlohy řízení při řešení různých úloh s hobby robotem, například hledání cesty v bludišti, manipulace s předměty, nebo sumo. Vyzkouší si také průmyslového robota a způsoby jeho programování.

Zpracování dat (úvod do Big Data)

Cílem ročního semináře je poskytnout studentům úvod do problematiky efektivního ukládání a zpracování dat, včetně stručného úvodu do problematiky dotazování velkých dat (Big Data). Seminář navazuje na látku probranou v prvním ročníku v předmětu ICT – relační model dat, relační databáze.  V rámci semináře se studenti seznámí se širokou škálou souvisejících pojmů a technologií a současně získají hlubší vhled do jednotlivých nových typů databázových systémů. U každého typu databází budou uvedeny základní principy a používané techniky i praktické příklady. V rámci cvičení si studenti sami vyzkouší zprovoznit vybrané typy databází a otestují jejich funkcionalitu na vlastních menších aplikacích.